Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Stacja Kontroli Pojazdów nr 3 w Sosnowcu

Stacja Kontroli Pojazdów nr 3 w Sosnowcu

DW-AUTO

DW-AUTO

Poleć nas innym
Słownik
Komis Samochodowy
Komis Samochodowy

zajmuje się kupnem/sprzedażą samochodów. W celu sprzedaży pojazdu komis przyjmuje samochód od właściciela i umieszcza na specjalnie przygotowanym placu. W tym czasie właściciel nie ma możliwości korzystania z pojazdu. Komis pobieraja za to określoną w umowie prowizję.


Samochód osobowy
Samochód osobowy

jest to pojazd mechaniczny, silnikowy, zdolny do przewożenia nie więcej niż dziewięciu osób (wraz z kierowcą) i niewielkiego bagażu. Do jego prowadzenia uprawnia prawo jazdy kategorii B. Przeciętny samochód osobowy składa się z około 12 tys. elementów.

Aby ułatwić klasyfikację, samochody osobowe można podzielić wg:

- klasy samochodu inaczej zwanej segmentem,
- nadwozia samochodu,
- konstrukcji samochodu: konstrukcja samonośna i konstrukcja ramowa
Kamper (ang. camper)
Kamper (ang. camper)

to autonomiczny samochód  turystyczny, specjalnie w tym celu zbudowany lub wyposażony, zapewniający podróżującym nim pasażerom miejsca do spania i wypoczynku. Specjalna zabudowa zapewnia miejsce i sprzęt do przechowywania żywności i sporządzania posiłków oraz wydzieloną część sanitarną z ubikacją, umywalką i najczęściej prysznicem.

Ojczyzną kamperów są Stany Zjednoczone, co może wynikać z przywiązania Amerykanów do wolności i możliwości swobodnego podróżowania jako specyficznego stylu życia. Natomiast Europejczycy podróżują najczęściej samochodami z wypożyczalni. Korzyści z takiego rozwiązania jest wiele - samochody z reguły są nowe, wyposażone we wszystkie współczesne urządzenia ułatwiające podróż: nawigacja satelitarna zintegrowana z mapami cyfrowymi większości odwiedzanych krajów, publiczne systemy łączności krótkofalowej CB, satelitarnie monitorowane systemy zabezpieczenia przed kradzieżą pojazdu i, co najważniejsze, ogólnoeuropejska pomoc drogowa - assistance.

Możliwość wypożyczenia samochodu na dowolny okres oraz jego wyposażenie (klimatyzacja i ogrzewanie) oraz znaczne upusty w kosztach wynajmu, poza głównym sezonem urlopowym, powoduje, że samochody te są eksploatowane praktycznie przez cały rok włącznie z wyjazdami na narty do ośrodków sportów zimowych.


Nawigacja satelitarna
Nawigacja satelitarna

to rodzaj radionawigacji wykorzystujący fale radiowe ze sztucznych satelitów  w celu określania położenia punktów i poruszających się odbiorników wraz z parametrami ich ruchu w dowolnym miejscu na powierzchni Ziemi. Zasada działania systemu nawigacji satelitarnej, polega na pomiarze przebytej drogi sygnału wysłanego przez satelitę, poruszającego się po zdefiniowanej orbicie, do anteny terminalu odbiorczego.

Najpopularniejszym systemem nawigacji satelitarnej jest GPS (Global Positioning System).  Najnowocześniejszy z satelitarnych systemów nawigacyjnych, satelitarny system nawigacyjny Navstar (Navigational Satellite Time and Ranging) znany pod nazwą GPS (Global Positioning System) został zaprojektowany jako precyzyjny system określania położenia o zasięgu globalnym.

Oprócz zastosowań militarnych, system nawigacji satelitarnej jest obecnie spotkany w bardzo wielu różnych dziedzinach gospodarczych m.in. w:

- Ratownictwie. Nadajniki określające pozycję, pozwalają na szybką lokalizację zaginionych pojazdów, samolotów, statków oraz osób.
- Transporcie zarówno morskim, drogowym, lotniczym jak i kolejowym. Nawigacja satelitarna ma zastosowanie w automatycznej identyfikacji poruszających się obiektów, do sterowania ich trasami i ostrzegania o potencjalnych zagrożeniach.
- Nawigacji osobistej, zaczynając od pomocy w identyfikacji nieznanego terenu i dostarczaniu o nim adekwatnych informacji, poprzez nadzór nad pracownikami podczas pracy w sytuacjach zagrożenia, aż do szeroko rozumianej rekreacji.
- Administracji publicznej np. w finansach, bankowości. Systemy nawigacji satelitarnej ze swymi certyfikowanymi znacznikami czasu będą mogły zapewnić autentyczność i bezpieczeństwo elektronicznego systemu przesyłania danych. Prawdopodobieństwo nadużyć ulegnie zmniejszeniu, a wszelkie transakcje będą archiwizowane w jednorodnym i godnym zaufania systemie czasu.
Samochód terenowy
Samochód terenowy

jest to pojazd samochodowy przystosowany do pokonywania przeszkód terenowych. Może być samochodem osobowym (łazik, samochód osobowo-terenowy), lub ciężarowym. Zazwyczaj jest zbudowany w oparciu o ramę, z napędem na wszystkie koła, specjalnymi oponami, skrzynią rozdzielczo-redukcyjną, zwiększonym prześwitem poprzecznym (190 - 400 mm) i zwiększoną zdolnością pokonywania wzniesień. Samochód terenowy może być, ale nie musi, jednocześnie autem typu SUV.

W Polsce samochód homologowany jako terenowy może ciągnąć przyczepę hamowaną o masie całkowitej przekraczającej jego masę własną nawet o jej połowę, o ile jej DMC  nie przekracza maksymalnej wartości, określonej przez producenta pojazdu i zamontowanego w nim haka holowniczego (Dz.U.03.32.262; Dział II, § 3. pkt 4. podpunkt 4) ). Do pojazdów mogących ciągnąć przyczepę 3,5 tonową, a mających mniejszą, niż ona DMC należą: Volkswagen Touareg, Mercedes-Benz klasy GL, klasy G (tylko dłuższa, 5-drzwiowa wersja), Land Rover Defender.

Za samochód terenowy o największych możliwościach poruszania się w terenie, uważany jest pierwszy Hummer, zarówno w wersji wojskowej, zwanej Humvee, jak i cywilnej zwanej Hummer H1 Alpha. Do cenionych producentów należą również m.in. Suzuki, Jeep, Land Rover, Nissan, UAZ, ARO, Toyota czy Mitsubishi.


 Samochód sportowo-użytkowy (ang. Sport Utility Vehicle w skrócie SUV)
Samochód sportowo-użytkowy (ang. Sport Utility Vehicle w skrócie SUV)

pod tym pojęciem kryje się auto, mające połączyć cechy luksusowego samochodu osobowego i terenowego. Od tego ostatniego różni się tym, że może, ale nie musi, radzić sobie w terenie i zawsze zapewnia wysoki komfort podróżowania, w przeciwieństwie do spartańsko wyposażonych i czasem twardo zawieszonych aut terenowych, jak np. Land Rover Defender.

Za pierwszy samochód typu SUV uważa się Jeepa Wagoneera, który pojawił się na rynku w USA w 1962 roku. Za pierwszy europejski samochód tego typu uchodzi Range Rover, debiutujący w 1970, jednak dopiero w dziesięć lat później posiadał wyposażenie klasyfikujące go do tej kategorii.

Samochód sportowo-użytkowy może się cechować (przykłady):
- konstrukcją samonośną (Mitsubishi Outlander, Volkswagen Touareg), lub ramową (GMC Yukon)
- napędem na dwa (niektóre wersje GMC Yukona) lub na cztery koła - oznaczenie: 4WD, AWD lub 4x4 (GMC Yukon, Mitsubishi Outlander, Volkswagen Touareg)
- skrzynią rozdzielczo-redukcyjną (Hummer H2, Range Rover),
- sztywnym mostem (lub mostami) napędowym (Hummer H2) lub niezależnym zawieszeniem (Hummer H1)
- wyglądem samochodu osobowego (Mitsubishi Outlander), lub terenowego (GMC Yukon, Volkswagen Touareg)
Skrzynia rozdzielcza
Skrzynia rozdzielcza

to mechanizm służący do przekazywania mocy z silnika do dwóch (lub więcej) osi napędowych, stosowany w samochodach terenowych oraz innych samochodach z napędem na wszystkie koła. W przypadku samochodów terenowych skrzynia ta niemal zawsze pełni także rolę dodatkowej skrzyni biegów udostępniającej dodatkowy zestaw przełożeń do jazdy terenowej - z mniejszą prędkością ale większym momentem obrotowym na kołach, taki przypadek to skrzynia rozdzielczo-redukcyjna, potocznie zwana także reduktorem.

Wejście skrzyni rozdzielczej połączone jest z wyjściem zwykłej skrzyni biegów, obydwie skrzynie zazwyczaj są do siebie bezpośrednio przymocowane (a nawet zintegrowane w jednej obudowie), ale mogą też być zupełnie oddzielne - połączone są wtedy krótkim wałem napędowym.

W samochodach terenowych skrzynia rozdzielcza zazwyczaj wyposażona jest w dźwignię umożliwiającą kierowcy wybór pomiędzy napędem na jedną oś (typowo tylną) a napędem na obie osie, ta sama dźwignia może też służyć do włączania/wyłączania przełożeń terenowych. Istnieją także skrzynie realizujące stały napęd na obie osie, aby możliwe było korzystanie z takiego napędu na drogach utwardzonych skrzynia taka musi posiadać centralny (międzyosiowy) mechanizm różnicowy, w samochodach terenowych takie skrzynie umożliwiają włączenie/wyłączenie blokady swojego mechanizmu różnicowego.


Samochód dostawczy
Samochód dostawczy

jest to odmiana samochodu osobowego lub lekkiego ciężarowego, przeznaczony do przewozu niezbyt dużych ładunków. Przyjmuje się, że samochód dostawczy ma dopuszczalną masę całkowitą  do 3,5 tony, co praktycznie przekłada się na 1500-1800 kg jego maksymalnej ładowności. Z tego też względu do kierowania samochodem dostawczym w Polsce wystarcza prawo jazdy kategorii B.

Pod względem budowy można wyróżnić nadwozia: pick-up, skrzyniowe, furgonowe i specjalne (chłodnie, kontenery).


Van
Van

to typ nadwozia wielozadaniowego samochodu osobowego. Jest to nadwozie jednobryłowe. Samochody te mają sześć, siedem lub osiem siedzeń w trzech rzędach.

Polska nazwa pochodzi od angielskiego słowa van, oznaczającego samochód dostawczy typu furgon, natomiast w Wielkiej Brytanii ten typ nadwozia określany jest jako MPV lub minivan. Jako pierwsza samochód typu van wyprodukowała amerykańska korporacja samochodowa Dodge.


Pick-up (ang. tu: zabrać, podwieźć)
Pick-up (ang. tu: zabrać, podwieźć)

typ nadwozia dostawczego lub terenowego, dostawczego samochodu osobowego, charakteryzujący się posiadaniem skrzyni ładunkowej, znajdującej się zaraz za kabiną pasażerską. Pick-up z podwójną kabiną - Dodge Ram 1500 Quad Cab

Kabina może być:
- pojedyncza (tzw. single cab lub standard cab), dwudrzwiowa, dwu- lub trzyosobowa;
- powiększona (tzw. extra cab, king cab lub super cab), czasem z półdrzwiami uchylanymi "pod wiatr", z ławeczką dla jednej lub dwóch dodatkowych osób;
- podwójna (tzw. double cab lub crew cab), czterodrzwiowa, pięcio- lub sześcioosobowa.

Niektórzy producenci stosują własne nazwy na określenie danego rodzaju kabiny.Wybierz województwo
lub wybierz kategorię z listy:


Najnowsze firmy
MYSZKOWSKI Auto-Serwis S.C. Jan Myszkowski  Maria Myszkowska
MYSZKOWSKI Auto-Serwis S.C. Jan Myszkowski Maria Myszkowska

Zobacz wizytówkę
AUTO-MAT - Serwis i Części, Regeneracja Konwerterów
AUTO-MAT - Serwis i Części, Regeneracja Konwerterów

Zobacz wizytówkę

Najbliższe targi i wystawy