Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Stacja Kontroli Pojazdów nr 3 w Sosnowcu

Stacja Kontroli Pojazdów nr 3 w Sosnowcu

DW-AUTO

DW-AUTO

Poleć nas innym
Światła do jazdy dziennej - co to takiego i dlaczego warto je zamontować w swoim samochodzie?
(2019-09-23)

 

swiatla-do-jazdy-dziennej.jpg

Od 2011 roku samochody produkowane oraz sprzedawane w Unii Europejskiej obowiązkowo muszą posiadać automatyczne światła do jazdy dziennej – DRL. Wymóg ten był niejako pochodną przepisów obligujących kierowców do jazdy przez cały rok, z włączonymi światłami mijania. Co jednak z właścicielami samochodów wyprodukowanych czy zakupionych przed 2011 rokiem? Nie mają oni obowiązku montażu świateł do jazdy dziennej, jednak mogą to zrobić i korzystać z zalet ich stosowania.

Skąd wzięły się DRL-y?

Kiedy w życie weszły przepisy o konieczności jazdy przez cały rok z włączonymi światłami mijania, wielu kierowców miało wątpliwości, czy przepis ten jest rzeczywiście w interesie bezpieczeństwa na drodze, czy może przyniesie więcej strat niż pożytku. Sceptycy wykazywali bowiem, że wzrosną koszty eksploatacji pojazdu, zużycie paliwa, a także zwiększy się obciążenie akumulatora. Z niektórymi faktami nie można dyskutować, dlatego koncerny samochodowe zostały zmuszone do znalezienia innego, lepszego rozwiązania, aby zminimalizować potencjalne „straty”, jakie mogłyby powodować tradycyjne światła mijania. Tak właśnie powstały DRL-y, czyli światła do jazdy dziennej (daytime running lights).

Światła mijania czy DRL-y?

Samochody, które na rynek europejski weszły po 2011 roku, DRL-y są montowane fabrycznie, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zamontować je także w starszych pojazdach. Dlaczego warto to zrobić? Przede wszystkim po to, aby spowolnić eksploatację świateł mijania i odciążyć akumulator. DRL-y opierają się o diody LED, których pobór prądu jest znacznie mniejszy niż w przypadku tradycyjnych żarówek, co przekłada się na ich dłuższą żywotność i mniejsze obciążenie dla układu elektrycznego oraz zużycia paliwa.

Zalety stosowania świateł do jazdy dziennej

Jak już wspomniano DRL-y zużywają znacznie mniej prądu, przez co akumulator nie jest tak mocno obciążony, jak w przypadku tradycyjnych świateł mijania. Co najważniejsze, DRL-y poprawiają widoczność pojazdu, dzięki czemu zwiększa się nasze bezpieczeństwo na drodze. Dużą zaletą świateł do jazdy dziennej jest również ich automatyzacja. DRL-y zapalają się po uruchomieniu zapłonu, dzięki czemu nie musimy stale pamiętać o ich uruchomieniu, nierzadko może to nas uchronić przed mandatem za brak świateł w ciągu dnia. Światła do jazdy dziennej LED mają również odpowiednią barwę światła, która nie oślepia innych kierowców — to kolejny argument za tym, że ten rodzaj świateł poprawia bezpieczeństwo na drodze.

Gdzie kupić dobre DRL-y?

Jeżeli w naszym samochodzie nie ma fabrycznie zamontowanych świateł do jazdy dziennej, a chcielibyśmy zmniejszyć zużycie akumulatora oraz poprawić swoje bezpieczeństwo na drodze, warto zainwestować w dobrej jakości DLR-y i samodzielnie lub z pomocą sprawdzonego mechanika, zamontować je w swoim samochodzie. Gdzie możemy je kupić? Na przykład w sklepie internetowym iParts.pl. Kupując światła do jazdy dziennej w iParts.pl możemy wybierać spośród pewnych producentów, gwarantujących najwyższą jakość wykonania. Markowe światła do jazdy dziennej w sklepie iParts.pl to pewność trwałości oraz najwyższej klasy sprzętu.